opona zwijana szosa duro

Motocykliści czy kierowcy przeróżnego typu aut bezbłędnie zdają sobie sprawę z tego, że aby móc weselić się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), trzeba go prawidłowo przygotować. Dużo osób niemniej jednak nie użytkuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to istotny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi swojego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

duro

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, dlatego lista prac, jakie musimy zrealizować w czasie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co powinniśmy zadbać przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest uszkodzony, zbyt luźny lub ewentualnie nadmiernie naciągnięty – należy go poprawnie naciągnąć. Na domiar tego należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów wynajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W wypadku pęknięć lub ewentualnie nadmiernego zużycia bieżnika – opony wypada wymienić. Nie pragniemy jakkolwiek, aby podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego należy spowodować poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed główną przejażdżką warto spowodować luz newralgicznych śrub konstrukcji roweru, a gdy odszukamy poluzowane śruby – dokręcić je. Prócz tego należałoby spowodować elementy oświetlenia – chcemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, które wypada zrealizować przed pierwszą przejażdżką. Po zimie należałoby też rower dogłębnie umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie poprawniej chroniony w czasie całego sezonu.